czwartek, 22 listopada 2007

źr. flickr - zdraski.junior

Ofiary oszustów na ulicach Shenyang

 

 

Create Your Own

W spocie telewizyjnym znani aktorzy namawiali ich do powierzenia oszczędności spółce Yilisheng Group i hodowli mrówek (patrzy „Gazeta Wyborcza” 21.11.07).  Miał być z nich produkowany lek na potencję. Było to osiem lat temu. Dziś spółce grozi bankructwo - w poniedziałek zdesperowane ofiary przyjechały protestować do Shenyang , stolicy prowincji Liaoning.

Chengdu - Syczuan
źródlo flickr
Lijiang- turystyczna meta w Yunnanie
00:18, juniorchina , Media
Link Dodaj komentarz »
Szanghaj - handlowa Ulica Nankińska
źrodło: China Picture
środa, 21 listopada 2007
Zabawy z cenzurą

„Rządy autorytarne i dyktatura na pewno upadną” - głosi grubą czcionką tytuł na czołówce wczorajszej chińskiej gazety. Chodzi o „Południowy Dziennik Metropolitarny” z Kantonu (Guanzhou), który pozwala sobie na więcej od mediów z Pekinu. Gdzie się więc podział cenzor? Wystarczy przeczytać dalszy ciąg tytułu by zrozumieć cały dowcip. W całości bowiem głosi on „Rządy autorytarne i dyktatura na pewno upadną: biuro informacji Rady Państwa (to rząd) opublikowało Białą Księgę, która wprowadza system wielopartyjny w Chinach”. Dla wyjaśnienia podobnie jak w PRL obok PZPR istniało SD i ZSL w Chinach, obok KPCH, jest jeszcze osiem partii. Tyle, że liczy się jedna ale można spokojnie twierdzić, że system wielopartyjny tam już istnieje. Kantońska gazeta zacytowała oficjalny dokument - co w tym złego? - jedynie powiększyła początek zdania. Z cenzurą bawiono się również w polskiej prasie jednak stopień ryzyka jest nieporównywalny. Chiny nadal skazują dziennikarzy, dziś często z paragrafów kryminalnych a nie politycznych. W 2004 r ówczesnego redaktora naczelnego „Południowego Dziennika Metropolitarnego” Chenga Yizhong skazano na osiem lat za oszustwa finansowe. 10 lat dostał wtedy dyrektor zarządu gazety Yu Huacheng. Skazano też z-cę redaktora naczelnego Denga Haiyan. Postraszywszy ich wypuszczono. Przypuszcza się, że narazili się rządowi prowincji bo ujawnili w 2004 r kilka nowych przypadków SARS.Czym się skończy wczorajsza zabawa? Komentując ryzykowny kawał „China Digital Times” porównuje go do zagrania w ping-pongu w którym gracz odbija piłeczkę tak blisko pola przeciwnika, że jest nie do odbicia.

23:25, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
Szanghajskie muzeum

źródło- flickr

00:41, juniorchina , Kultura
Link Dodaj komentarz »
Hongkong, tłoczne jest piękne

http://picturechina.net/wp-content/myimages/2006/10/China100906_192.jpg

źródło Picture China - Dan Eckstein

Chongqing nad Jangcy - Chiny Zachodnie

źródło Picture China - Dan Eckstein

Wenzhou, w Chinach wschodnich
1 , 2 , 3 , 4 , 5

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.