wtorek, 20 listopada 2007
Chińska szkoła dokumentu
Mówi, że swoje czarno-białe dokumenty kręci dla Chińczyków. - Cudzoziemcy ich nie zrozumieją - uważa.
Od połowy lat 90 nazwisko
">Hu Jie est symbolem niezależnego kina w Chinach. Urodzony w 1958 r był długo malarzem, filmy zaczął kręcić w połowie lat 90. Wśród nich są „Odległe Góry” (1995) o kopalni na wysokości 3500 m u podnóża Himalajów gdzie górnicy noszą węgiel na plecach. Mimo ryzyka podejmuje zakazane tematy jak kampania antyprawicowa z 1958 r czy rewolucja kulturalna (1966-1976). „Mimo, że odeszłem” to nigdy nie opowiedziana historia pierwszej ofiary Rewolucji Kulturalnej, nauczycielki Bian Zhongyun z Pekinu, zabitej przez młodych czerwonogwardzistów. Jej mąż sfotografował ciało, dokumentalista go odnalazł. Tej wiosny zakazano w Kunmingu festiwalu filmowego na którym film Hu Jie był faworytem do głównej nagrody.
23:38, juniorchina , Historia
Link Dodaj komentarz »
Makau wyprzedziło Las Vegas

Rok temu była portugalska kolonia Makau , obecnie specjalne terytorium administracyjne Chin, wyprzedziło Las Vegas! Ma większe dochody z kasyn. Przyczynił się do tego przypływ graczy z Chin - wydają tu miliardy z kasy publicznej. Chiński badacz z Uniwersytetu Pekińskiego Wang Zeng ocenia, że chińscy oficjele przegrywają rocznie 70 mld dol. na hazard w Hongkongu, Wietnamie, Lasie a nawet Korei Północnej. Ale nigdzie tyle co w ekskluzywnych kasynach Makau. Niektórych przyłapano i czeka ich proces. Na długiej liście aresztowanych figuruje szef policji w Huizhou - Wu Huali. Wcześniej fetowano go jako bohatera walki z korupcją. Teraz siedzi w Kantonie w areszcie dla wysokich urzędników. Przegrał ponad 1 mln dol. w Makau.

01:45, juniorchina , Korupcja
Link Komentarze (1) »
Największa tama świata

W czwartek potężna eksplozja wysadziła w powietrze ostatnie 13 budynków w 1800 letnim miasteczku Kaixian nad Jangcy - podała Xinhua. To już końcówka budowy kompleksu Tamy Trzech Przełomów, największej tamy świata. A też najbardziej kontrowersyjnej. We wrześniu br. rząd po raz pierwszy przyznał, że są problemy - więcej obsunięć gruntów, gorszy stan środowiska naturalnego a wysiedleni nie mogą znaleźć pracy.

 


Three Gorges Dam - A funny movie is a click away

 


Nielegalne więzienia
Chiński tłumacz zabrał w Pekinie reportera tam gdzie nie wolno chodzić - do istniejąych poza systemem prawnym prowizorycznych aresztów. Jedyną winą tych ludzi jest, że - korzystając z przysługującego im prawa - przyjechali do Pekinu ze skargą na urzędników.
Według oficjalnych petycje składało w zeszłym roku 12 mln ludzi, ogromna większość bez skutku.
Yangshuo w prowincji Guanxi

źródło: China Digital Times

Granica Przyjaźni Chiny -Wietnam

źródło Wenxuecity.com

Wietnam to jeden z 14 krajów z którymi graniczą Chiny (pozostałe to Afganistan, Bhutan, Birma, Federacja Rosyjska, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Mongolia, Pakistan, Nepal, Laos, Tadżykistan).

 

poniedziałek, 19 listopada 2007
Z dziećmi na budowę

Create Your Own
Fair Use
Zdjęcia na tym blogu - prawo dozwolonego użytku Na tej stronie mogą znajdować się zdjęcia na których użycie nie ma zgody autora/źródła. Fotografie te są publikowane w charakterze cytatu w celu lepszego zrozumienia problemów związanych z fotografią. Art. 29 ust 1 ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm] pozwala na tzw. "dozwolony użytek" zdjęć, z załączeniem informacji o autorze i źródle z którego pochodzą dla celów wyjaśnienia i analizy krytycznej. Osoby zainteresowane użyciem znajdujących się na tej stronie fotografii w celach innych niż przewiduje prawo "dozwolonego użytku" muszą uzyskać zgodę autora lub źródła z którego pochodzą.
19:57, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
O mnie
Pracuję w Gazecie Wyborczej od początku jej istnienia. Od 10 lat zajmuje sie Azją i coraz bardziej mnie to wciąga. Teraz otwieram fotoblog - wszystkich zapraszam! - Maria Kruczkowska
11:30, juniorchina , O mnie
Link Komentarze (9) »
sobota, 17 listopada 2007
Reklamy chińskie
Możesz się obyć bez gotówki ale nie bez bielizny. W sprzedaży majtki 100 proc. bawełny, 3 pary za 10 juanów, wiek 1-100 lat (China Digital Times)
1 , 2 , 3 , 4 , 5

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.