sobota, 17 listopada 2007
Hasła chińskie

Shttp://chinadigitaltimes.net/thumbnail/zhanglang-thumb.jpg

Sprzedawca trutki na karaluchy „Jeśli one nie wymrą, umrę ja”

piątek, 16 listopada 2007

 źródło: chinadigitaltimes.net

 

22:23, juniorchina
Link Dodaj komentarz »

http://chinadigitaltimes.net/Z-thumb.jpg

W kraju jednego dziecka ogłoszono, że wolno mieć tylko jednego psa. Policja w Zhengzhou szykuje się łapać nadmiarowe  

10:51, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 listopada 2007
Ai Wei Wei wypisał się z Olimpiady
„Wolę by o mnie zapomniano czy , że zostanę odcięty niż promować Igrzyska w Pekinie - powiedział w wywiadzie dla „The Guardian” chiński artysta Ai Wei Wei. Paradoksem jest, że to on zainspirował kształt „Ptasiego Gniazda”- Narodowego Stadionu Olimpijskiego, architektonicznego cudu, plątaniny stalowych prętów. Pracował nad makietą jako doradca artystyczny zespołu szwajcarskiego Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Stadion kosztował 400 mln dol i pomieści 90 tys. widzów. Tu odbędzie się otwarcie i zamknięcie Igrzysk. Kim jest Ai Wei Wei ? Prominentny artysta awangardowy, designer, kurator wystaw (ostatnia to Documenta w Kassel gdzie sprowadził 1001 Chińczyków reprezentujących całe Chiny). Mieszka w Pekinie. O Stadionie mówi, że jest jak „sztuczny uśmiech”. Jak ocenia stan wolności w Chinach? - Z jednej strony jest dużo wolności. Prawie wszystko wolno, prawie wszystko uchodzi na sucho - powiedział BBC - A z drugiej są tabu, których nie wolno naruszać. Jest cenzura. Gdzieś jest ta granica, której nie wolno przekroczyć. Trzeba być prawdziwie inteligentnym.
Chiny na czarno-biało
Komuny Ludowe, Wielki Skok, Rewolucja Kulturalna, walka o przetrwanie,donosicielstwo i izolacja - patrząc na dzisiejszy Szanghaj i Pekin zawsze dobrze się cofnąć wstecz. O tym co na filmie może opowiedzieć niejeden z przechodniów na chińskich ulicach.
22:26, juniorchina , Historia
Link Dodaj komentarz »
Chiny w podróży
Nie są krajem a osobną planetą. Zawsze będzie jeszcze jakaś miejscowość za górą, taka do której nie wybudowano jeszcze drogi. Od lodowców Himalajów po tropikalną wyspę Hajnan jest co zwiedzać.
Rural Tibet - The top video clips of the week are here
Internet w Chinach
Mają już 172 mln internautów - to oficjalne dane z września tego roku, w 2009 r prześcigną Stany Zjednoczone. Jednocześnie są krajem o najbardziej rozbudowanej Ścianie Ognia świata, z setkami tysięcy zablokowanych stron. Spróbujmy wystukać „prawa człowieka” czy „zbrodnie Mao” na ekranie a pokaże się komunikat „brak dostępu do strony”. Jak sobie radzą chińscy internauci? Spytała o to Laura Lin w jednej z serii swoich reportaży z Chin
10:57, juniorchina , Internet
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 listopada 2007
Jeśli stare nie odejdzie, nowe nie przyjdzie
00:48, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
Chińczycy się żenią
W pokoleniu rodziców młodych przedstawiali sobie ich towarzysze z brygady produkcyjnej. W prezencie była mała książeczka z myślami Mao. Dziś młodzi w Chinach żenią się inaczej. Ślub musi być na biało, pieniędzy nikt nie żałuje. A przede wszystkim ma być romantycznie. A to wszystko trzeba sfotografować. Młodzi jadą np. nad morze, wypożyczają suknie ślubne i przybierają romantyczne pozy. Powstaje album ślubny, w Azji prawdziwa instytucja, bardzo kosztowna. O szaleństwach fotografii ślubnej w dobie elektroniki opowiada zabawny film prywatnej telewizji Danwei. Telewizję, która wyprodukowała już wele zabawnych odcinków, stworzył 37-letni Brytyjczyk Jeremy Goldkorn od 12 lat w Chinach, który ma znany blog o mediach i reklamie danwei.org.
Z życia partii
W Chinach zmiany następują dzień po dniu. Znikają i powstają całe dzielnice, tam gdzie była ścieżka jest droga, tam gdzie jeździły rowery jadą samochody. 150 mln ludzi ze wsi mieszka w miastach, trwa wielka wędrówka ludów. Jedne co się nie zmienia to chińska partia komunistyczna, która reguluje ruch. Ta sama i taka sama co ponad pół wieku temu. Właśnie zakończyła swój XVII zjazd, równie pompatyczny, sekretny i pełen partyjnego wodolejstwa co poprzednie. Tu zjazd partii na serio a dalej na wesoło.
1 , 2 , 3 , 4 , 5

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.