niedziela, 11 listopada 2007
W 2005 r przejechałam się ze znajomym przez Pekin by sprawdzić czy już coś budują. Stolica Chin miała gościć Igrzyska, tymczasem jej infrastruktura sportowa, transport i baza hotelowa były słabe. Znalazłam kilka ogrodzonych placów za którymi nic się jeszcze nie działo. Do wybudowania i renowacji było 31 obiektów, w tym stadion narodowy zwany Ptasim Gniazdem i przejrzysty basen olimpijski o strukturze przypominającej wodne bąble. Wiosną tego roku obiekty były już prawie gotowe. Jak oni to zrobili? Dobrze pytanie dla nas przed Euro 2012.
Ameryka eksportuje zużyte komputery do Chin
Po dziewięciu miesiącach chiński dokumentalista Michael Zhao przerwał kręcenie filmu o największym wysypisku komputerów, w jednej z nadmorskich prowincji Chin, zaledwie sześć godzin od Hongkongu - nie był już w stanie znieść toksycznych oparów palącego się plastiku i roztapianej obudowy układów scalonych. Ale mieszkańcy Guiyu, miasta-piekła na południu Chin, żyją tak od 20 lat. Od tego czasu Amerykanie, którzy nie podpisali międzynarodowej konwencji z Bazylei o zakazie eksportu zużytego sprzętu elektronicznego do biednych krajów, pakują i eksportują swoje stare komputery, telewizory i komórki do Chin.
Kampanię o zakaz eksportu z krajów bogatych do biednych i obowiązek utylizacji śmieci elektronicznych na miejscu prowadzi Basel Action Network (www.ban.org)
sobota, 10 listopada 2007
Czarna seria w kopalniach

 

 

W Chinach liczba wypadków górniczych jest 100 razy większa niż w Stanach Zjednoczonych. Przeciętnie do katastrofy dochodzi co siedem dni. Od 2001 do 2005 r doszło do 188 katastrof w których zginęło co najmniej 10 ofiar. Najbardziej niebezpieczne są małe kopalnie prywatne, niektóre nie zmechanizowane. Oszczędzają na wentylacji.
W ostatniej katastrofie w prowincji Guizhou zginęło co najmniej 30 osób. Czy to się kiedykolwiek zmieni? Nie szybko bo ceny węgla idą w górę a w Chinach ludzi jest nadal za dużo.

Create Your Own

Słuchaj się mamy - śpiewają Chińczycy
Jay Chou-Listen to Mama's Words (Ting Ma Ma De Hua)

Add to My Profile | More Videos
Słowa matki” - to tytuł ostatniego przeboju Jay Chou. Jay jest taaaki słodziutki. Tak o idolu pop powie każda tajwańska, chińska i koreańska nastolatka. Tej wiosny w centrach handlowych Hongkongu, Tajwanu czy Szanghaju jego przebój za mną chodził. - Nie trać czasu na amory i inne wygłupy. Słuchaj się mamy, ona chce byś się uczył. Obciach? Może w Polsce. Ale nie w Chinach, gdzie młodzi słuchają rodziców i nauczycieli
Przytulamy Chiny
„Free Huggs” - to uściski za darmo. Akcja miała miejsce w październiku 2006 r na głównej ulicy handlowej Pekinu i trwała dokładnie 17 minut. Potem zjawiła się policja i „sprawcę” zatrzymała. Przesłuchanie trwało kilka godzin - policja prywatnie przyznała, że jest za ale oficjalnie, że to miejsce zbyt ważne na takie jaja. Potem policjanci dali się uściskać (ale prosimy bez zdjęć!). A piosenka w tle jest o tęczy i o sercu, które jest jak tęcza...
1 , 2 , 3 , 4 , 5
 

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.