sobota, 24 listopada 2007
Pekin - na ukończeniu siedziba telewizji centralnej CCTV

Nazwano go „skręconym pączkiem z dziurką” - to przyszła siedziba chińskiej telewizji CCTV. To jeden z najgłośniejszych, najdroższych i nabardziej kontrowersyjnych budynków przebudowanego Pekinu , który szykuje się do Igrzysk 2008'. Teraz zbliża się chwila połączenia niesymetrycznych wież budowli.  Autorem projektu jest holenderski architekt Rem Koolhaas. W Europie jego pomysły są krytykowane jako zbyt ryzykowne i zbyt drogie.

piątek, 23 listopada 2007
Igrzyska za progiem, Chińczycy trenują
wtorek, 13 listopada 2007
Ai Wei Wei wypisał się z Olimpiady
„Wolę by o mnie zapomniano czy , że zostanę odcięty niż promować Igrzyska w Pekinie - powiedział w wywiadzie dla „The Guardian” chiński artysta Ai Wei Wei. Paradoksem jest, że to on zainspirował kształt „Ptasiego Gniazda”- Narodowego Stadionu Olimpijskiego, architektonicznego cudu, plątaniny stalowych prętów. Pracował nad makietą jako doradca artystyczny zespołu szwajcarskiego Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Stadion kosztował 400 mln dol i pomieści 90 tys. widzów. Tu odbędzie się otwarcie i zamknięcie Igrzysk. Kim jest Ai Wei Wei ? Prominentny artysta awangardowy, designer, kurator wystaw (ostatnia to Documenta w Kassel gdzie sprowadził 1001 Chińczyków reprezentujących całe Chiny). Mieszka w Pekinie. O Stadionie mówi, że jest jak „sztuczny uśmiech”. Jak ocenia stan wolności w Chinach? - Z jednej strony jest dużo wolności. Prawie wszystko wolno, prawie wszystko uchodzi na sucho - powiedział BBC - A z drugiej są tabu, których nie wolno naruszać. Jest cenzura. Gdzieś jest ta granica, której nie wolno przekroczyć. Trzeba być prawdziwie inteligentnym.
niedziela, 11 listopada 2007
W 2005 r przejechałam się ze znajomym przez Pekin by sprawdzić czy już coś budują. Stolica Chin miała gościć Igrzyska, tymczasem jej infrastruktura sportowa, transport i baza hotelowa były słabe. Znalazłam kilka ogrodzonych placów za którymi nic się jeszcze nie działo. Do wybudowania i renowacji było 31 obiektów, w tym stadion narodowy zwany Ptasim Gniazdem i przejrzysty basen olimpijski o strukturze przypominającej wodne bąble. Wiosną tego roku obiekty były już prawie gotowe. Jak oni to zrobili? Dobrze pytanie dla nas przed Euro 2012.

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.