wtorek, 20 listopada 2007
Chińska szkoła dokumentu
Mówi, że swoje czarno-białe dokumenty kręci dla Chińczyków. - Cudzoziemcy ich nie zrozumieją - uważa.
Od połowy lat 90 nazwisko
">Hu Jie est symbolem niezależnego kina w Chinach. Urodzony w 1958 r był długo malarzem, filmy zaczął kręcić w połowie lat 90. Wśród nich są „Odległe Góry” (1995) o kopalni na wysokości 3500 m u podnóża Himalajów gdzie górnicy noszą węgiel na plecach. Mimo ryzyka podejmuje zakazane tematy jak kampania antyprawicowa z 1958 r czy rewolucja kulturalna (1966-1976). „Mimo, że odeszłem” to nigdy nie opowiedziana historia pierwszej ofiary Rewolucji Kulturalnej, nauczycielki Bian Zhongyun z Pekinu, zabitej przez młodych czerwonogwardzistów. Jej mąż sfotografował ciało, dokumentalista go odnalazł. Tej wiosny zakazano w Kunmingu festiwalu filmowego na którym film Hu Jie był faworytem do głównej nagrody.
23:38, juniorchina , Historia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 listopada 2007
Chiny na czarno-biało
Komuny Ludowe, Wielki Skok, Rewolucja Kulturalna, walka o przetrwanie,donosicielstwo i izolacja - patrząc na dzisiejszy Szanghaj i Pekin zawsze dobrze się cofnąć wstecz. O tym co na filmie może opowiedzieć niejeden z przechodniów na chińskich ulicach.
22:26, juniorchina , Historia
Link Dodaj komentarz »

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.